Kara grzywny, więzienie? Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

Jazda samochodem po alkoholu

Jazda po pijanemu to wykroczenie lub przestępstwo, za które trudno uniknąć kary. Wyrok uzależniony jest od zawartości alkoholu we krwi. Zatrzymanie prawa jazdy nie jest równoznaczne z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów. 

Kierowanie samochodem po alkoholu zawsze kończy się sprawą w Sądzie. To czy będzie przeprowadzona rozprawa, czy uda się jej uniknąć zależy od sposobu obrony. Procedura od zatrzymania do wyroku krok po kroku pokazuje, że sposób prowadzenia obrony może być różny. Złapany za jazdę po alkoholu będzie miał możliwość uniknięcia rozprawy w Sądzie jeżeli Sąd złożony przez oskarżonego wniosek o warunkowe umorzenie postępowania rozpozna na posiedzeniu albo jeżeli oskarżony przystanie na propozycje „kary” zaproponowanej na przesłuchaniu w związku z instytucją dobrowolnego poddania się karze. Nie zawsze jednak skorzystanie z instytucji dobrowolnego poddania się karze jest korzystne. Niezależnie od ilości promili we krwi i niezależnie od tego czy przez pijanego kierowcę został spowodowany wypadek czy kolizja oceny okoliczności i miarkowania kary do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości będzie dokonywał Sąd.
Z założenia, pijany kierowca musi zostać dotkliwie ukarany. Przepisy prawne zostały tak skonstruowane, żeby pijanych kierowców karać dotkliwie. Wszystko z intencji prokuratora, który wnosi o surowy, stosownie do okoliczności,  ustalony przez kodeks karny możliwy wymiar kary. Prokurator wniesie więc do Sądu akt oskarżenia, w którym będzie wnosił o surowe ukaranie sprawcy lub złoży wniosek o skazanie bez rozprawy wraz z „uzgodnioną” z oskarżonym karą. Rzadko prokurator wnosi do Sądu wniosek o warunkowe umorzenie postępowania lub o umorzenie postępowania ze względu na to, że głównym zadaniem prokuratorów jest oskarżanie w celu ukarania sprawców przestępstw. A to właśnie warunkowe umorzenie postępowania lub umorzenie postępowania są najkorzystniejszymi zakończeniami sprawy.

Dopuszczalny poziom alkoholu w wydychanym powietrzu to wykroczenie. Kiedy mówimy o przestępstwie?

Zdarza się, że kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę samochodu nie są świadomi, że podczas badania alkomatem w czasie kontroli drogowej wynik może być dodatni. W zależności od tego co wykaże alkomat kierowca zostanie ukarany. Jeżeli alkomat wykaże od 0.1 do 0.25 mg/ml w wydychanym powietrzu to kierowca będzie miał duże szczęście i zostanie ukarany jak za wykroczenie. Taka ilość alkoholu we krwi określana jest jako stan po spożyciu alkoholu.

Jednak jeśli wartość na alkomacie wskaże wynik powyżej 0,25 mg/ml to będzie oznaczało, że sprawca popełnił przestępstwo, prawo jazdy zostanie zatrzymane i przesłane do starosty a sprawa zostanie skierowania do rozpatrzenia przez Sąd.

Nieświadomy kierowca, który kilka godzin wcześniej wypił lampkę wina czy piwa do kolacji może być zaskoczony takim wynikiem badania alkomatu. Zawartość alkoholu we krwi po upływie kilku godzin jest uzależniona od wielu czynników. W szczególności od tego czy organizm jest wypoczęty, czy zmęczony po ciężkiej pracy, a także od ilości spożytych posiłków w ciągu dnia.

Eliminacja alkoholu z organizmu.

Badania naukowców pokazują, że organizm średnio spala około 0,12 promila alkoholu na godzinę.

Przykład

Jedna 0,5 litrowa butelka piwa 5,5 % to około 0,35 promili to teoretycznie można uznać, że zgodnie z zasadą eliminacji alkoholu cały alkohol z tego piwa zostanie spalony przez organizm około 80 kg mężczyzny już po około 3-4 godzinach.

Organizm każdego człowieka pracuje w różny sposób a teoria z praktyką często nie idą w parze dlatego zawsze przed podjęciem decyzji o kierowaniu samochodem warto zbadać stan trzeźwości.

Kary za jazdę po pijaku:

Jak pokazują ostatnie nowelizacje przepisów, kierowcy jadącemu po pijanemu lub powodującemu wypadek pod wpływem alkoholu grożą nie tylko kary kodeksowe, ale także inne nieprzyjemne konsekwencję, w szczególności finansowe.
Dodatkowo od 1 stycznia 2017 r. Starosta może skierować pijanego kierowcę na kurs reedukacyjny. Surowe karanie jadących pod wpływem alkoholu ma zwiększyć bezpieczeństwo na drogach i doprowadzić do tego, aby każdy dwa razy zastanowił się zanim wsiądzie do samochodu „na podwójnym gazie”.

Kara za wykroczenie

a/ areszt od 5 do 30 dni,
b/ grzywna od 50 zł do 5 000 zł,
c/ utrata uprawnień od 6 miesięcy do 3 lat.

Kara za przestępstwo:

a/ grzywna, kara ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3,
b/ obowiązkowo każdy zatrzymany pod wpływem alkoholu będzie musiał zapłacić co najmniej 5 000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej,
c/ zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata.

W sytuacji popełnienia przestępstwa jazdy po alkoholu, warto rozważyć skierowanie sprawy do profesjonalisty – adwokat jazda po alkoholu.

Kara finansowa:

Ubezpieczyciele zabezpieczają się przed wypadkami i kolizjami spowodowanymi przez pijanych kierowców. W umowach ubezpieczenia OC i AC bardzo często są zapisy wyłączające odpowiedzialność ubezpieczyciela w przypadku sprowadzenia wypadku przez pijanego kierowcę. Oznacza to, że sprawca wypadku prowadząc pojazd pod wpływem alkoholu z własnej kieszeni będzie musiał naprawić nie tylko własny uszkodzony przez siebie samochód ale także zwrócić ubezpieczycielowi odszkodowanie, które ten wypłacił innemu kierowcy-uczestnikowi wypadku lub kolizji. Nic nie uchroni pijanego kierowcy przed żądaniem ubezpieczyciela.
Często pojawiają się pytania:

Co w sytuacji gdy nie mam pieniędzy, żeby zapłacić ubezpieczycielowi?

Towarzystwa ubezpieczeniowe będą dochodzić swoich praw przed Sądem i prędzej czy później uzyskają należną sumę. Sprawa zostanie skierowana do komornika, który będzie ściągał należną sumę w drodze egzekucji. Jeżeli pijany sprawca wypadku pracuje to komornik będzie potrącał odpowiednią część wynagrodzenia aż do wyegzekwowania całej kwoty należnej ubezpieczycielowi.
Jak widać prowadzenie pod wpływem alkoholu może być bardzo kosztowne.

Zatrzymanie a utrata prawa jazdy.

Zatrzymanie prawa jazdy to nic innego jak faktyczne odebranie kierującemu dokumentu przez Policję podczas kontroli drogowej i przesłaniu go do właściwego Starosty. Do czasu wydania wyroku Sądu, który zdecyduje o tym co zrobić z pijanym kierowcą dokument jest przechowywany we właściwym Starostwie.

Utrata prawa jazdy oznacza utratę uprawnień do kierowania pojazdami na określony czas lub dożywotnio. To oznacza, że kierujący traci zdobyte podczas egzaminu na prawo jazdy uprawnienie. Stracić uprawnienia można na podstawie wyroku orzekającego zakaz prowadzenia pojazdów na okres powyżej roku. Po upływie roku skazany pijany kierowca musi zdawać egzamin na prawo jazdy od no

Przeczytaj również:

Czy warto skorzystać z dobrowolnego poddania się karze?

Czym jest i czemu służy warunkowe umorzenie postępowania tzw. WUP

5 thoughts on “Kara grzywny, więzienie? Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu?

 1. RObertoss198 pisze:

  Witam,, czy warto skladac wniosek o warunkowe umorzenie postepowania,,??

  1. BuryKato pisze:

   Ja złożyłem właśnie taki wniosek i napisałem, zeby mi sąd wogóle nie zabierał prawa jazdy, ale zabrali mi tylko na rok, wiec nie musiałem zdawać egzaminu na prawko od nowa. Mogło byc dużo gorzej za taką głupotę więc się ciesze ze wyszło jak wyszło i ze ten wasz wniosek mi pomogoł.

   1. Anna Grabowicz-Gajda pisze:

    Bardzo się cieszę, że mogłam pomóc i dziękuję za komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *