Czy badanie alkomatem zostało przeprowadzone prawidłowo. Jak się bronić?
3 września 2018Co powinien zawierać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?
5 września 2018Oskarżony za jazdę po alkoholu, posiadający wiedzę o możliwych dolegliwościach karnych najczęściej zadaje pytanie: „Czy w ogóle jest sens składać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego?”, „czy to w ogóle przyniesie jakiś rezultat czy nie lepiej zgodzić się na propozycję kary, która może zostać zaproponowana na przesłuchaniu?”.
Korzyści z zastosowania przez Sąd tej instytucji Warunkowego umorzenia postępowania jest wiele. Artykuł o WUP – kompendium wiedzy.
Natomiast odpowiedź na pytanie czy uda się osiągnąć sukces i przekonać Sąd do Warunkowego umorzenia postępowania jest trudna. Nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Wpływ na decyzję Sądu będzie miało bardzo wiele okoliczności. Okoliczności te wskazać należy w uzasadnieniu wniosku, podając argumentację i dowody wskazujące na zasadność warunkowego umorzenia postępowania. Uzasadnienie powinno zawierać wywód prawny prezentujący przesłanki powołanej instytucji w odniesieniu do osoby sprawcy, prośbę o najniższy wymiar kary, dane dotyczące osoby sprawcy przestępstwa oraz wiele innych czynników, które przedstawione Sądowi pozwolą mu ocenić Twój przypadek i spojrzeć nań przychylniejszym okiem. Dobrze przedstawiona argumentacja, potwierdzająca wyjątkowość zdarzenia oraz uzasadnienie proponowanej kary niewątpliwie będzie miała duży wpływ na podjęcie przez Sad decyzji. Przykładowy wzór zawierający informacje, które powinien zawierać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania znajdziesz (tutaj). Zawsze argumenty muszą dotyczyć konkretnej sprawy oraz okoliczności popełnionego przez Ciebie przestępstwa.
Odpowiedź na pytanie czy warto jest uzależniona od okoliczności danej sprawy. W niektórych sytuacjach dobrym rozwiązaniem jest podjecie starań o warunkowe umorzenie postępowania, w innych z kolei warto starać się o dobrowolne poddanie się karze. Zawsze jednak warto podejmować działa, które w konkretnej sprawie będą odpowiednie. W zależności od tego jaki rezultat chce się osiągnąć – czy np. zminimalizować wysokość świadczenia pieniężnego i prosić Sąd o orzeczenie niższej kwoty niż obligatoryjne 5000 zł czy też o krótki wymiar zakazu prowadzenia pojazdów np. na 1 rok żeby uchronić się przed koniecznością powtórnego zdawania egzaminu na prawo jazdy, czy też jeżeli zależy Ci na innych rozwiązaniach – warto podejmować odpowiednie do sytuacji działania, składając odpowiednie pisma.
Natomiast to, czy konkretny wniosek zostanie uwzględniony czy nie, zawsze pozostaje decyzją Sądu. Sąd po zbadaniu całokształtu okoliczności sprawy będzie podejmował decyzję w tym zakresie. Żaden adwokat nie będzie w stanie udzielić wprost odpowiedzi na zadane we wstępie pytanie.
Można próbować ocenić szanse na warunkowe umorzenie postępowania, które w oparciu o całokształt okoliczności mogą być mniej lub bardziej realne, ale ostateczna decyzja i tak zawsze podejmowana jest przed Sąd.
Statystyki sądowe pokazują, że najwięcej spraw za jazdę po alkoholu kończy się dobrowolnym poddaniem się karze jeszcze na przesłuchaniu. Nie zawsze jest to najwłaściwsze rozwiązanie, szczególnie w sytuacji gdy czyn przejawia się nieznaczny stopień winy i społecznej szkodliwości. Jednocześnie dla niektórych sprawców dobrowolne poddanie się karze jest wyjątkowym dobrodziejstwem, które pozwala uzyskać optymalny, odpowiedni wymiar kary. W każdym razie, w taki sposób zakończonych jest około 40-50% wszystkich spraw osądzonych za jazdę po pijanemu. Każdy przypadek prowadzenia po alkoholu jest inny dlatego, jeżeli w sprawie występuje wiele okoliczności łagodzących oraz zawartość alkoholu w organizmie nieznacznie przekracza normy, być może warto spróbować skorzystać z możliwości przekonania Sądu o niezasadności ukarania wyrokiem skazującym.
Kiedy najczęściej Sąd stosuje warunkowe umorzenie postępowania?
To czy Sąd zastosuje Warunkowe umorzenie postępowania zależy od okoliczności danego przypadku. Najczęściej do warunkowego umorzenia postępowania dochodzi gdy stężenie alkoholu nieznacznie przekracza normy, pozostałe okoliczności przemawiają za incydentalnym, wyjątkowym zachowaniem oraz spełnione zostaną ustawowe przesłanki.
Realne szanse na warunkowe umorzenie postępowania mają oskarżeni, u których zawartość alkoholu zostaje stwierdzona w wysokości pomiędzy 0.25 mg/l – 0,40 mg/l. Chociaż zdarzają się incydentalne przypadki, kiedy Sąd akceptuje wniosek o warunkowe umorzenie postępowania przy zawartości alkoholu około 0.40 mg/l-0,45 mg/l. Wszystko zależy od oceny całokształtu okoliczności danego przypadku a każdy przypadek jest inny.