Czy warto składać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania i czy są go uwzgledni?

Oskarżony za jazdę po alkoholu, posiadający wiedzę o możliwych dolegliwościach karnych najczęściej zadaje pytanie: “Czy w ogóle jest sens składać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania?”, “czy to w ogóle przyniesie jakiś rezultat czy nie lepiej zgodzić się na propozycję kary, która może zostać zaproponowana na przesłuchaniu?”.

Korzyści z zastosowania przez Sąd tej instytucji Warunkowego umorzenia postępowania są niewątpliwie duże. O korzyściach z WUP przeczytasz tutaj.

Natomiast odpowiedź na pytanie czy uda się osiągnąć sukces i przekonać Sąd do Warunkowego umorzenia postępowania nie jest jednoznaczna.  Wpływ na decyzję Sądu będzie miało bardzo wiele okoliczności. Okoliczności te wskazać należy w uzasadnieniu wniosku, podając argumentację i dowody wskazujące na zasadność warunkowego umorzenia postępowania. Uzasadnienie powinno zawierać wywód prawny prezentujący przesłanki powołanej instytucji w odniesieniu do osoby sprawcy, prośbę o najniższy wymiar kary, dane dotyczące osoby sprawcy przestępstwa oraz wiele innych czynników, które odpowiednio przedstawione Sądowi pozwolą mu ocenić Twój przypadek przychylniejszym okiem. Dobrze przedstawiona argumentacja uzasadniająca wyjątkowość zdarzenia oraz uzasadnienie proponowanej kary niewątpliwie będzie miała duży wpływ na podjęcie przez Sad decyzji. Przykładowe informacje, które powinien zawierać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania znajdziesz (tutaj). Przygotowany przeze mnie wzór wniosku, który po wypełnieniu pozostawionych wykropkowanych pól można złożyć w Sądzie jest tutaj.

Odpowiedź na pytanie czy warto jest prosta. Zawsze warto podejmować próbę o najniższe możliwe dolegliwości karne przekonując sąd swoimi argumentami o niezasadności surowego karania wyrokiem skazującym. W zależności od tego co chce się osiągnąć – czy np. zminimalizować wysokość świadczenia pieniężnego i prosić Sąd o orzeczenie niższej kwoty niż obligatoryjne 5000 zł czy też o krótki wymiar zakazu prowadzenia pojazdów np. na 1 rok żeby uchronić się przed koniecznością powtórnego zdawania egzaminu na prawo jazdy – warto podejmować próbę, która przecież kosztuje niewiele wysiłku. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek do Sądu.

Natomiast to, czy wniosek zostanie uwzględniony czy nie, zawsze pozostaje decyzją Sądu. Sąd po zbadaniu całokształtu okoliczności sprawy będzie podejmował decyzję w tym zakresie. Żaden adwokat nie będzie w stanie udzielić wprost odpowiedzi na zadane pytanie czy w ogóle jest sens i czy wniosek w ogóle jest uwzględniony.

Można próbować ocenić szanse na warunkowe umorzenie postępowania, które w oparciu o całokształt okoliczności mogą być mniej lub bardziej realne, ale ostateczna decyzja i tak zawsze podejmowana jest przed Sąd.

Statystyki sądowe pokazują, że najwięcej spraw za jazdę po alkoholu kończy się dobrowolnym poddaniem się karze jeszcze na przesłuchaniu. Nie zawsze jest to właściwe rozwiązanie. Oskarżeni za jazdę po alkoholu decydują się błyskawicznie na zaproponowaną karę, bez przeprowadzenia analizy i oceny szans na zastosowanie instytucji warunkowego umorzenia postępowania. Stres, emocje, prowadzenie rozmowy przez funkcjonariusz Policji powoduje często, że w odczuciach oskarżonego zaproponowana kara jest korzystna, że jedynym momentem na podjęcie decyzji jest moment przesłuchania. W taki sposób zakończonych jest około 40-50% wszystkich spraw osądzonych za jazdę po pijanemu. Policjanci nie informują o korzystniejszym rozwiązaniu jakim jest WUP, bo warunkowe umorzenie nie jest ujmowane w statystykach policyjnych jako ukaranie sprawcy, choć w wielu przypadkach zachodzą realne szanse na zminimalizowanie dolegliwości karnych właśnie w ten sposób. Każdy przypadek prowadzenia po alkoholu jest inny dlatego, jeżeli w sprawie występuje wiele okoliczności łagodzących oraz zawartość alkoholu w organizmie nieznacznie przekracza normy, warto spróbować skorzystać z możliwości przekonania Sądu o niezasadności ukarania wyrokiem skazującym.

Kiedy najczęściej Sąd stosuje warunkowe umorzenie postępowania?

To czy Sąd zastosuje Warunkowe umorzenie postępowania zależy od okoliczności danego przypadku. Najczęściej do warunkowego umorzenia postępowania dochodzi gdy stężenie alkoholu nieznacznie przekracza normy, pozostałe okoliczności przemawiają za incydentalnym, wyjątkowym zachowaniem.

Realne szanse na warunkowe umorzenie postępowania mają oskarżeni, u których zawartość alkoholu zostaje stwierdzona w wysokości pomiędzy 0.25 mg/l –  0,40 mg/l. Chociaż zdarzają się przypadki, kiedy Sąd akceptuje wniosek o warunkowe umorzenie postępowania przy zawartości alkoholu około 0.45 mg/l-0,40 mg/l. Wszystko zależy od oceny całokształtu okoliczności danego przypadku a każdy przypadek jest inny.

2 thoughts on “Czy warto składać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania i czy są go uwzgledni?

 1. AndrzejA napisał(a):

  Czym różni się Wasz wzór wniosku od darmowych?

  1. Anna Grabowicz-Gajda napisał(a):

   Wzór wniosku o Warunkowe umorzenie postępowania, który został przeze mnie przygotowany jest sprawdzonym dokumentem, który zawiera nie tylko wszystkie niezbędne elementy wymagane dla tego pisma procesowego ale także argumentację prawną oraz bogate uzasadnienie. Uzasadnienie każdego wniosku ma kluczowe znaczenie, ze względu na argumenty się w nim znajdujące, dlatego warto aby było dobrze i szczegółowo przygotowane.
   Do wzoru wniosku dołączony jest dodatek, ułatwiający uzupełnienie pozostawionych pól, zawierający dużą ilość przykładów, informacje praktyczne oraz komentarz, które znajdują się na 12 stronach.
   Wzór wniosku wniosku o warunkowe umorzenie postępowania, który został udostępniony znajduje się na 8 stronach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.