Jazda pod wpływem alkoholu w 2019 roku – co grozi za jazdę po pijaku?

Za jazdę po alkoholu w 2019 r. można zostać skazanym nawet na karę więzienia. Kierujący samochodem może spodziewać się w wydanym przez Sąd wyroku kary grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności.

Możesz mieć wpływ na orzeczoną karę, która zostanie zatwierdzona przez Sąd, jeżeli na przesłuchaniu zgodzisz się na dobrowolne poddanie się karze. Wówczas nie będziesz oczekiwał w nieświadomości na to co się wydarzy na rozprawie, unikniesz rozprawy i zostanie Ci wymierzona kara jaką ustalisz z Prokuratorem.

Innym wyjściem, jeżeli przemawiają za tym okoliczności w Twojej sprawie, jest warunkowe umorzenie postępowania, które powoduje, że sąd zamiast wydawać wyrok skazujący umarza postępowanie karne pod ustalonymi warunkami.

Jazda po alkoholu w 2019 r.- kary.

  • Grzywna=orzeczona liczba stawek dziennych x (od 10 zł do 2000 zł)
  • Ograniczenie wolności
  • Pozbawienie wolności do 2 lat
  • Od 5 000 do 60 000 zł
  • Zakaz prowadzenia pojazdów od 3 do 15 lat

Wykroczenie a przestępstwo.

O wykroczeniu mówimy gdy zawartość alkoholu jest równa lub niższa niż 0,5 promila ( czyli zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu jest równa lub niższa niż 0,25 mg w 1 dm3).

O przestępstwie mówimy gdy zawartość alkoholu przekracza 0,5 promila ( czyli zawartość alkoholu przekracza w wydychanym powietrzu 0,25 mg w 1 dm3).

Normy alkoholu.

Zawartość alkoholu równa lub niższa niż 0,5 promila (równa lub niższa niż 0,25 mg w 1 dm3) określana jest jako stan po użyciu alkoholu.

Zawartość alkoholu przekraczająca 0,5 promila ( czyli przekraczająca 0,25 mg w 1 dm3) określana jest jako stan nietrzeźwości.

Co dalej gdy zostanie zabrane prawo jazdy za alkohol?

Musisz liczyć się z wezwaniem na komisariat Policji na przesłuchanie. Zwykle procedura jest podobna, na przesłuchaniu zostanie Ci zaproponowana kara, na którą możesz się zgodzić składając wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Unikniesz w ten sposób stresu związanego ze sprawą i nie będzie rozprawy.

Jeśli nie zgodzisz się na zaproponowaną karę (zawsze możesz samodzielnie przed Sądem złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze) bo uważasz, że jest ona zbyt surowa możesz spróbować przekonać Sąd do warunkowego umorzenia postępowania. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie bo może doprowadzić do zminimalizowania świadczenia pieniężnego lub zmniejszenia zakazu prowadzenia pojazdów. Warunkowe umorzenie postępowania jest najkorzystniejszym zakończeniem postępowania za jazdę po alkoholu.

Jak uniknąć negatywnych konsekwencji kierując po pijaku?

Można złóżyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania [SPRAWDŹ] i przekonać Sąd, że prowadzenie po pijaku było incydentalne, miało niską społeczną szkodliwość czynu.  Jeśli przemawiają za tym okoliczności w Twojej sprawie to możesz próbować przekonać Sąd że nie zasługujesz na bardzo surową karę.

Warto zabiegać o warunkowe umorzenie postępowania bo czasami można uniknąć zakazu prowadzenia pojazdów w wymiarze minimum 3 lat- Sąd może wtedy znacznie zmniejszyć zakres zakazu prowadzenia pojazdów np. na 1 rok lub na 2 lata lub nawet odstąpić od orzekania zakazu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *