Dobrowolne poddanie się karze w zwiazku z popełnieniem przestępstwa z art. 178a kodeksu karnego czyli jazdy po alkoholu.
Kodeks karny wprowadził możliwość dobrowolnego poddania się karze dla osób zatrzymanych w stanie nietrzeźwości. Instytucja dobrowolnego poddania się karze polega na zaakceptowaniu przez podejrzanego zaproponowanych przez Prokuratorach dolegliwości karnych, które w podpisanym wniosku zostaną przekazane Sądowi lub wskazaniu we wniosku własnej propozycji kary. Sąd będzie rozpatrywał przekazany mu wniosek i jeśli zaakceptuje „przedstawione” sankcje, to wyda wyrok zawierający „wskazaną” karę.
Wniosek o dobrowolne poddanie się karze, można złożyć najpóźniej do zakończenia przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie. Można to zrobić bezpośrednio przed Sądem na rozprawie (byle zdążyć w ustawowym terminie).
Osoby zatrzymane po alkoholu otrzymają wezwanie na przesłuchanie. Przesłuchanie to, jeżeli sprawa jest ewidentna, okoliczności czynu nie budzą wątpliwości i nie ma okoliczności łagodzących często kończy się propozycją dobrowolnego poddania się karze.
Dobrowolne poddanie się karze dla osób, które nie miały nigdy styczności z wymiarem sprawiedliwości w oparciu o pewne cechy charakterystyczne ma korzyści, m.in:
Kary jakie mogą zostać zaproponowane przez Prokuratora za popełnione przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu to łącznie:
Dobrowolne poddanie się karze powoduje, że oskarżony nie będzie mogł odwoływać się od wyroku i składać apelacji kwestionując wymiar kary czy stan faktyczny ponieważ sam dobrowolnie zgodził się na „ustalony” wymiar kary i zgodził się na poczynione ustalenia faktyczne. Brak możliwości odwołania od Wyroku (w zakresie kary czy w zakresie ustaleń stanu faktyczne) wydanego na skutek dobrowolnego poddania się karze, jest zatem jego logiczną konsekwencją.
Wydany wyrok ma daleko idące skutki. Orzeczona kara i orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych widnieje:
Od wniosku o dobrowolne poddanie się karze należy odróżnić instytucję warunkowego umorzenia postępowania.
Jeżeli istnieją okoliczności łagodzące i zachodzą podstawy do zastosowania tej instytucji, oraz są spełnione warunki do warunkowego umorzenia postępowania karnego, możliwe jest złożenie odpowiedniego wniosku zarówno na etapie postępowania przygotowawczego jak i na etapie sądowym. Analiza instytucji warunkowego umorzenia postępowania jest przedmiotem odrębnego wpisu.
Czy warto skorzystać z dobrowolnego poddania się karze?
Czym jest i czemu służy warunkowe umorzenie postępowania tzw. WUP