Jazda samochodem z pół (0,5) promila we krwi. Jaka kara i jak się bronić?

Kierowanie pojazdem przy zawartości pół promila alkoholu czyli 0,25 mg/l jest przestępstwem stypizowanym w art. 178a §1 k.k. Jest to dolna granica alkoholu w organizmie przestępstwa za jazdy po alkoholu. Od tej wartości rozpoczyna się odpowiedzialność karna za przestępstwo. Gdyby zawartość alkoholu była niższa i wynosiła 0,24 mg/l sprawcy przypisany byłoby popełnienie wykroczenia, za którego popełnienie kary są znacznie niższe.

Kara dla osoby prowadzącej pojazd przy zawartości pół promila alkoholu.

Kary jakie grożą złapanemu przy zawartości pół promila:

a/ grzywna od 10 do 540 stawek dziennych ( stawka dzienna od 10 zł do 2000zł) lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności

b/świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000zł do 60 000 zł

c/zakaz prowadzenia pojazdów od 3 lat do 15 lat.

Kara może zostać orzeczona w granicach wskazanych powyżej, uwzględniając stan sprawy i wszystkie okoliczności, wpływające na wymiar kary.

Co zrobić gdy zawartość alkoholu wynosi pół promila?

Jeżeli kolejne przeprowadzone badania wskazują na wzrost wartości stężenia alkoholu w organizmie, a wartości te wykazują tendencję malejącą, a przemawiają za tym wyjątkowe okoliczności w Twojej sprawie to należy zastanowić się nad przyszłym postępowaniem. Warto skonsultować się z adwokatem, który doradzi podjęcie odpowiednich działań. Podjęcie działań powinno być uzależnione od okoliczności konkretnego stanu faktycznego. Kary za jazdę w stanie nietrzeźwości są bardzo wysokie, dlatego przed podjęciem działań prawnych, powinno się skorzystać z konsultacji profesjonalnego pełnomocnika.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *