Jak napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego i kiedy go złożyć?

W Internecie można spotkać bardzo wiele wzorów wniosków o warunkowe umorzenie postępowania, które mogą być wskazówką do przygotowania samodzielnego wniosku do Sądu lub Prokuratury. 

Poniżej elementy formalne, które należy umieścić we wniosku o Warunkowe umorzenie postępowania:

 

  1. Data i miejsce sporządzenia wniosku.
  2. Oznaczenie Sądu, do którego wniosek jest kierowany.
  3. Dane składającego wniosek.
  4. Sygnatura akt sprawy.
  5. Nazwa wniosku: Wniosek o Warunkowe umorzenie postępowania.
  6. Treść wniosku.
  7. Uzasadnienie Wniosku
  8. Załączniki.
  9. Podpis.

 

WAŻNE
Najważniejszym elementem wniosku jest jego szczegółowe uzasadnienie.
Uzasadnienie jest miejscem, w którym powinna znaleźć się argumentacja mająca przekonać Sąd do skorzystania z omawianego dobrodziejstwa. W Uzasadnieniu powinny znaleźć się w szczególności informacje o:

  1. zawartości alkoholu w organizmie,
  2. okolicznościach łagodzących dotyczących popełnionego przestępstwa,
  3. wszystkich okolicznościach łagodzących, które wystąpiły w sprawie,
  4. tym dlaczego Sąd powinien zgodzić się na uwzględnienie Wniosku,
  5. konsekwencjach jakie niesie za sobą nieuwzględnienie przez Sąd wniosku.

Sąd powinien poznać sprawę z pisma oskarżonego o popełnienie przestępstwa prowadzenia po alkoholu. To na podstawie odpowiedniego pisma, Sąd powinien rozważyć czy zastosowanie warunkowego umorzenia postępowania w tej konkretnej sprawie będzie uzasadnione i spełni cele prewencyjne i wychowawcze.

Kiedy złożyć wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego?

Wniosek o warunkowe umorzenie postępowania może być złożony na dwóch etapach postępowania. W postępowaniu przygotowawczym lub w postępowaniu sądowym.

Postępowanie przygotowawcze to czas, kiedy postępowanie prowadzone jest przez Policję i Prokuratora (czyli do momentu kiedy sprawa nie trafiła jeszcze do Sądu). Jeśli została podjęta decyzja,
że wniosek ma być złożony na etapie postępowania przygotowawczego, to wówczas, wniosek adresuje się do Prokuratora z prośbą, żeby zamiast aktu oskarżenia wysłał do Sądu Wniosek o Warunkowe Umorzenie Postępowania.

Drugim etapem postępowania karnego jest postępowanie Sądowe, które rozpoczyna się wniesieniem aktu oskarżenia przez Prokuratora do Sądu. Jeśli została podjęta decyzja o złożeniu wniosku o warunkowe umorzenie postępowania bezpośrednio do Sądu, to można to zrobić od chwili, kiedy akt oskarżenia znajduje się w Sądzie. Jest to jednocześnie moment, kiedy wniosek o warunkowe umorzenie postępowania jest najczęściej składany. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niechęć prokuratorów do uwzględniania wniosku i mimo wszystko wysyłania do Sądu aktu oskarżenia.

One thought on “Jak napisać wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego i kiedy go złożyć?

  1. Super pisze:

    Super strona! Dzięki niej można dowiedzieć się czegoś o prawie co jest bardzo ważne. Przekreślam alkoholowych kierowców, ale może taki wniosek okazać się pomocny dla ludzi oskarżonych w innych sprawach – nie wiem. DZIEKI ZA TEN BLOG I ARTYKUŁ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *