Czy można pić alkohol na pauzie w zaparkowanej ciężarówce?
14 czerwca 2023Jazda pod wpływem alkoholu zawodowego kierowcy – konsekwencje.
14 czerwca 2023Przeparkowanie samochodu przez kierowcę znajdującego się w stanie nietrzeźwości stanowi przestępstwo z art. 178a §1 k.k, bowiem dochodzi do wypełnienia znamion czynu zabronionego tj. prowadzenia pojazdu- wprawienia go w ruch znajdując się w stanie nietrzeźwości czyli w stanie, gdzie zawartość alkoholu w organiźmie prowadzi do stężenia przekraczającego wartość 0,25 mg/dm3. Zachowanie kierującego polegające na przeparkowaniu samochodu w stanie nietrzeźwości może zostać przez sąd potraktowane łagodniej z uwagi na niski stopień społecznej szkodliwości czynu- jeżeli takiej oceny dokona sąd w oparciu o wszystkie okoliczności sprawy i dowody znajdujące się w aktach postępowania przygotowawczego.
Parking prywatny czy publiczny – jazda po alkoholu.
Przepis wskazany w art. 178a §1 k.k. sankcjonuje zachowanie polegające na prowadzeniu pojazdu w stanie nietrzeźwości bez wyszczególnienia miejsca w jakim do prowadzenia pojazdu dochodzi. Z pomocą w tym zakresie przychodzi orzecznictwo sądowe, które precyzuje, że miejscem, w którym prowadzono pojazd znajdując się w stanie nietrzeźwości, które wypełni normę prawną jest każde miejsce gdzie odbywa się ruch pojazdów. Obejmuje to także parking publiczny, parking prywatny, czy parking firmy rozładunkowej.
Okoliczności kierowania na parkingu pod wpływem alkoholu.
Okoliczności kierowania w stanie nietrzeźwości na parkingu będą miały znaczenie w kontekście oceny stopnia społecznej szkodliwości czynu, co będzie miało wpływ na sądowy wymiar kary. Sąd wymierza karę w sposób adekwatny do stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu, bazując by kara była odpowiednia, niewykraczająca poza stopień ochrony dobra prawnego.