Przeparkowanie samochodu pod wpływem alkoholu – konsekwencje.
14 czerwca 2023Adwokat Jazda Po Alkoholu
23 lipca 2024Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości przez zawodowego kierowcę powoduje, że stwarza on znacznie większe zagrożenie dla bezpieczeństwa w komunikacji niż kierujący samochodem osobowym, ze względu na wielkość samochodu, oczekiwany wyższy stopień staranności i inne czynniki.
Wskazać jednak należy, że każda sytuacja wymaga przeanalizowania pod kątem oceny stopnia winy i stopnia społecznej szkodliwości czynu. Nie można traktować każdego kierującego pojazdem w stanie nietrzeźwości w identyczny sposób, bowiem każda sytuacja faktyczna jest inna, choć z pozoru może wydawać się podobna- szczegóły sytuacje te odróżniają. Szczegóły mogą mieć decydujący wpływ na prawnokarną ocenę danego zachowania.
Czy zawodowy kierowca poniesie większe konsekwencje?
Zawodowy kierowca w podobnych okolicznościach sprawy może ponieść znacznie większe konsekwencje swojego zachowania- szczególnie w sytuacji orzeczenia zakazu prowadzenia pojazdów. Konsekwencje prowadzenia pojazdu- samochodu ciężarowego- w stanie nietrzeźwości zostaną ocenione przez sąd w odniesieniu do konkretnego stanu faktycznego.
Ocena wymierzonej kary z punktu widzenia skazanego, który jest kierowcą posiadającym tylko jedną kategorię prawa jazdy a takiego kierowcy, który zawodowo wykonuje pracę zarobkową jako kierowca- będzie inna.
Orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów w stosunku do kierowcy tylko z kat. B, spowoduje, ze zostanie on wyłączony ze środowiska kierowców i odizolowany od udziału w ruchu pojazdów przez określony czas. Natomiast orzeczenie takiego samego zakazu prowadzenia pojazdów w stosunku do zawodowego kierowcy spowoduje dla niego znacznie większe konsekwencje- bowiem kierowca zawodowy utraci pracę i możliwość zarobkowania jako kierowca.
Zwolnienie dyscyplinarne zawodowego kierowcy.
Zatrzymanie prawa jazdy zawodowemu kierowcy i cofnięcie uprawnień wskutek wydania decyzji odpowiedniego organu może mieć daleko idące konsekwencje i spowodować nawet zwolnienie dyscyplinarne kierowcy, który kierował w stanie nietrzeźwości.
Czy opłaca się walczyć o złagodzenie wyroku dla zawodowego kierowcy?
Złagodzenie wyroku dla zawodowego kierowcy, który jest podejrzany o popełnienie przestępstwa kierowania w stanie nietrzeźwości z art. 178a §1 k.k. jest pożądane. Wyższa kara i dłuższy zakaz prowadzenia pojazdów tym dłuższy czas braku możliwości zarobkowania jako kierowca i konieczność przekwalifikowania. Podjęcie działań, które mają na celu złagodzenie wyroku, przygotowanie do przesłuchania, ustalenie odpowiedniej strategii procesowej jest z punktu widzenia kierowcy zawodowego istotne. Argumentacja i aktywność procesowa w czasie trwania postępowania przygotowawczego może doprowadzić do wydania łagodniejszej kary dla sprawcy przestępstwa.