Czy można siedzieć w samochodzie pod wpływem alkoholu?
14 czerwca 2023Przeparkowanie samochodu pod wpływem alkoholu – konsekwencje.
14 czerwca 2023Spożywanie alkoholu w samochodzie ciężarowym zaparkowanym na parkingu nie stanowi czynu zabronionego. Znajdowanie się w samochodzie ciężarowym na tzw. „pauzie” w stanie nietrzeźwości nie stanowi przestępstwa.
Problem może pojawić się, gdy kierujący wjeżdża na parking, zatrzymuje pojazd, udaje się do rejestracji w celu zapisania na rozładunek lub załadunek po czym wraca i spożywa alkohol w samochodzie lub na parkingu, a następnie wjeżdża na teren firmy rozładunkowej będąc w stanie nietrzeźwości. Takie zachowanie kierującego stanowi czyn zabroniony sankcjonowany w art. 178a §1 k.k. Parking firmy rozładunkowej jest miejscem gdzie odbywa się ruch pojazdów, więc kierowanie w tym miejscu w stanie nietrzeźwości nie wyłącza od odpowiedzialności karnej.
Zdarzają się sytuacje, gdzie kierujący pojazdem ciężarowym spożywa alkohol czekając w kolejce na rozładunek- często na rozładunek czeka się dłuższy odcinek czasu- a następnie podjeżdżają za bramę firmy gdzie dochodzi do skontrolowania kierującego przez pracowników firmy, następnie wzywany jest patrol policji.
Czy można kontrolować kierowcę alkomatem podczas pauzy?
Policja może skontrolować kierującego, który znajduje się w samochodzie zaparkowanym, w czasie tzw. pauzy jeżeli istnieje uzasadnione podejrzenie, że kierujący w czasie kierowania pojazdu znajdował się w stanie nietrzeźwości. Do takich sytuacji dochodzi najczęściej gdy patrol policji otrzymuje zgłoszenie, że kierujący pojazdem nie trzyma toru jazdy lub stwarza bezpośrednie niebezpieczeństwo na drodze publicznej.
Konsekwencje picia alkoholu na pauzie.
Nie jest wykluczone, że kierujący pojazdem ciężarowym w czasie tzw. pauzy zostanie skontrolowany przez policję na zawartość alkoholu we krwi, gdy zachodzi podejrzenie prowadzenia samochodu pod wpływem nietrzeźwości. Jeżeli dodatkowo kierowca spożywa alkohol już po zatrzymaniu, powinno być to uwzględnione w wyjaśnieniach podejrzanego -gdy zarzut prowadzenia w stanie nietrzeźwości zostanie kierującemu przedstawiony. Każda sytuacja faktyczna wymaga przeanalizowania i ustalenia strategii i linii obrony w celu zminimalizowania kary.