Jak złagodzić karę za jazdę pod wpływem alkoholu?
14 czerwca 2023Co grozi za jazdę z pijanym kierowca?
14 czerwca 2023Przestępstwo jazdy pod wpływem alkoholu uregulowane w art. 178a k.k. pozwala na ukaranie sprawcy czynu na karę grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Nie jest więc wykluczone, że kara bezwzględnego pozbawienia wolności zostanie orzeczona dla sprawcy wskazanego przestępstwa. Jednakże, aby doszło do ukarania najsurowszą karą wskazaną w przepisie, muszą zachodzić okoliczności uzasadniające zastosowanie tak wysokiej kary. Oznacza to, że popełniony czyn musi zostać zakwalifikowany jako czyn o znacznej społecznej szkodliwości.
Kiedy sąd orzeknie areszt za jazdę po alkoholu?
Zatrzymanie podejrzanego w sprawie jazdy po alkoholu na 48 przez Policję w komisariacie policji jest raczej rzadko spotykane. Najczęściej osoba podejrzana otrzymuje wezwanie na przesłuchanie i jest zwolniona do domu. Natomiast niekiedy zdarza się, że Policja zatrzymuje osobę podejrzaną na 48 godzin, ma to miejsce szczególnie w sytuacji gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie podejmowania działań uniemożliwiających prawidłowy tok postępowania, gdy zachodzi obawa ukrycia się, zacierania śladów, wskazywania świadków, którzy mogliby potwierdzić wersję wydarzeń podejrzanego.
Czy można uniknąć więzienia za jazdę pod wpływem alkoholu?
W przypadku popełnienia przestępstwa jazdy po alkoholu, które w danym konkretnym przypadku może zostać zakwalifikowane jako czyn o wysokiej społecznej szkodliwości, możliwe jest uniknięcie kary bezwzględnego pozbawienia wolności.