Czy można iść do więzienia za jazdę po pijaku?
14 czerwca 2023Czy można siedzieć w samochodzie pod wpływem alkoholu?
14 czerwca 2023Jazda samochodem z kierowcą, który znajduje się w stanie nietrzeźwości a pasażer posiada prawo jazdy może być potraktowana na gruncie przepisów prawa karnego jako przyczynienie się do spowodowania zagrożenia. W zależności od okoliczności, następstw jazdy w stanie nietrzeźwości i powstania ewentualnych szkód oraz w szczególności powierzenie nietrzeźwemu kierowcy powierzenie samochodu i umożliwienie prowadzenia samochodu- może być różnie kwalifikowane prawnie. W zależności od okoliczności pasażer może ponieść mniej lub bardziej dotkliwą karę finansową.
Czy jak kierowca jest pijany to pasażer traci prawo jazdy?
Pijany kierowca odpowiada za swój czyn karalny przez ustawę samodzielnie. Pasażer mimo wiedzy, że kierowca jest w stanie nietrzeźwości nie będzie ponosił odpowiedzialności karnej za jazdę pod wpływem alkoholu i na tej podstawie nie może stracić prawa jazdy wskutek zatrzymania dokumentu przez policję.
Czy pasażer może być ukarany za jazdę z pijanym kierowcą?
Pasażer, który ma wiedzę, że jedzie z pijanym kierowcą może zostać ukarany przez policję. Zachowanie takie stanowi wykroczenie.
Jaka kara grozi za jazdę z pijanym kierowcą na fotelu pasażera?
Art. 96 §1 pkt 3 Kodeksu wykroczeń wskazuje, iż: „ Właściciel, posiadacz, użytkownik lub prowadzący pojazd, który na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu dopuszcza:
1)do prowadzenia pojazdu osobę niemającą sprawności fizycznej lub psychicznej w stopniu umożliwiającym należyte prowadzenie pojazdu,
2)do prowadzenia pojazdu osobę niemającą wymaganych uprawnień,
3)do prowadzenia pojazdu osobę znajdującą się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka,
4)pojazd do jazdy pomimo braku wymaganych dokumentów stwierdzających dopuszczenie pojazdu do ruchu,
5)pojazd do jazdy, pomimo że pojazd nie jest należycie zaopatrzony w wymagane urządzenia i przyrządy albo pomimo że nie nadają się one do spełnienia swego przeznaczenia,
6)do korzystania z pojazdu samochodowego w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem,
podlega karze grzywny”.
Odpowiedzialność karna współwinnego.
Uczestnictwo pasażera, którym posiadał wiedzę o nietrzeźwości kierowcy, w kolizji lub wypadku drogowym może zostać zakwalifikowane jako przyczynienie się do winy i powstania szkody. Coraz częściej pojawiają się wyroki skazujące pasażerów, którzy nie podjęli odpowiednich kroków i uniemożliwili nietrzeźwemu kierowcy prowadzenia samochodu.
Sąd Warszawski wypowiedział się w sposób następujący: „Zachowanie poszkodowanego, który nie tylko nie podjął on działań w celu zapobiegnięcia prowadzeniu pojazdu przez kierującego, znajdującego się w stanie nietrzeźwości, lecz – po uprzednim wspólnym spożywaniu alkoholu – zgodził się na wspólną jazdę, stwarzając w ten sposób dla siebie bardzo istotne niebezpieczeństwo, świadczy, że przyczynił się w 50% do powstania szkody[1]”.
[1] Wyrok SA w Warszawie z 15.02.2018 r., V ACa 892/17, LEX nr 2502590.